پویانما، مباحث تخصصی انیمیشن سه‌‌بعدی

درس پنجم: EdgeLoop مدلینگ | لوپ‌ها در مدل‌های صورت کاراکتر

football-face-emotion-loops2

{آپدیت: درس ششم: تنظیم مدل‌شیت در دریچه‌های دید و شروع مدلسازی سر )

سلامی دوباره اینبار بعد از ماه‌ها تاخیر. ابتدا از این بابت عذرخواهی می‌کنیم و امیدواریم تکرار نشه!؛ این درس، چهارمین مبحث هست که بش پرداختیم.

Edge-Loop مدلینگ تکنیک بسیار پایه‌ای و کاربردی و صدالبته حرفه‌ای در تمام تولیدات انیمیشن هست و هر کسی که به نوعی با انیمیشن سه‌بعدی سروکار داره باید با این تکنیک آشنا باشه. کسانی که قصد دارن که به صورت حرفه‌ای کاراکترسازی رو ادامه بدن که باید این تکنیک رو ببلعن!.

تو این ویدئو وارد محیط نرم‌افزار نشدیم و صرفا به تئوری این تکنیک تو نرم‎‌افزار فتوشاپ پرداختیم. من هم با وکام و به صورت خرچنگ‌قوباغه‌ای نوت‌هایی نوشتم و نکات مهم رو یادآور شدم. بحث اصلی که در این تکنیک نهفته لوپ دار و تشکیل حلقه‌هایی از “لبه‌ها” توسط PolyModeling هست. هدف این تکنیک ایجاد بهترین و کم ایراد‌ترین و کاربردی‌ترین توپولوژی برای مراحل بعدی انیمیشن هست. این روش از اصل کلیِ اتصالِ آخرین لبه به اولین لبه پیروی می‌کنه و اتصالِ تمامی این لبه‌های باید به صورتِ ۴تایی باشه. لبه‌ها چون براساسِ پس‌زمینه‌ای آناتومیک هستند، باعث میشن تا در مرحله‌ی ریگ، دِفرمیشن‌های خوب و Subdivisionعالی داشته باشید. پس این روش ۲مزیت عمده داره:

۱-    مربع‌ها در حین انیمیت خمش‌ها و چروک‌های قابل پیشبینی و قابل کنترلی ارائه میدهند.

۲-    در حین استفاده از MeshSmooth یا TurboSmooth نتیجه‌ای خوب خواهید گرفت.

همچنین مدل صورتِ انسان سختی‌ها و پیچیدگی‌های خاص خودش رو داره که بعد از تسلط به اونها دیگه به راحتی میتونید به نتایج خوب برسین و ذهنیت‌های مختلفی رو به صورتِ مدلِسه‌بعدی تبدیل کنید. مدل صورت چون ساختار آناتومیک مشخصی داره، طراحی و شناخت این اجزاء رو به صورتِ بی‌رحمانه‌ای توصیه می‌کنم!.

سپس روی چهره‌ی فوتبالیستِ مشهوری این EdgeLoopها رو رسم کردم و در نهایت روی یک مدل سه‌بعدی توضیحاتی دادم.

چون چشم‌ها و دهان منابع احساسی صورت هستند، برای حرکت این نواحی، عضلاتی حلقوی شکل دور چشم و دهان رو پوشوندن که با فشارها و کشش‌هایی انواع حالات صورت و همچنین چین‌ها و چروک‌ها رو ایجاد می‌کنند. این حلقه‌ای از داخل به سمتِ خارج امتداد پیدا می‌کنن و در نهایت باید به هم متصل بشن.

تذکر مهم دیگه هم پرهیز از اتصالِ این نواحی با کات‌های ۳تایی و ۵تایی هست.

امیدوارم نهایت استفاده رو ببرید.

برای دانلود این درس، کلیک کنید.

برای دانلود فایل‌های استفاده شده هم کلیک کنید.

میر‌توحیدرضوی

۱۴ نظر

آمار پویانما در یک نگاه

  • 55,999
  • 967
  • ۲۱ آذر, ۱۳۹۶

تلگرام پویانما

نوشته‌های تصادفی

پویانما را دنبال کنید