skip to Main Content

نقد کردن را بیاموزید

همه می‌توانند اثرِ خلق شده‌ی یک هنرمند را نقد کنند، اما برای ارائه یک نقد سازنده و معنادار، وجود یک رویکرد و دیدگاه هنرمندانه لازم است. خیلی‌ها فکر می‌کنند که پیش از بیان نکات منفی یک اثر باید نکات مثبتی در مورد آن اثر پیدا کرد. معمولاْ وقتی ابتدا قدری از کار تعریف کنید، تغییرات و اصلاحات پیشنهادی را راحت‌تر می پذیرند. اما اگر نتوانید هیچ نکته مثبتی در مورد کاری که ارائه شده پیدا کنید، چه؟ می‌توانید از جملاتی مانند اینها استفاده کنید:« فکر می‌کنم آنچه را که سعی داشته‌اید در این کار بیان کنید را می‌فهمم» یا « مسیر و شیوه‌ای را که در این کار استفاده کرده اید دوست دارم» . اینکه کاری کنید که هنرمند ابتدا با شما احساس راحتی کند و اطمینان یابد که شما قصد آزارش را ندارید، شیوه و روش خوبی برای متقاعد کردن وی می‌باشد.

اگر قصد دارید از کسی انتقاد کنید که آشنایی چندانی با نقد ندارد، باید تنها در مورد سه تا پنج نکته نظر انتقادی ارائه کنید. اغلب اوقات می‌توانید بین ۱۰ تا ۲۰ و یا حتی بیشتر از اینها اشتباه در اثرِ یک دانشجوی هنر و یا یک هنرمند پیدا کنید، اما با انتقادهای زیاد و بیش‌از حد فقط آن هنرمند را دلسرد و گیج ( و احتمالاْ مایوس) خواهید کرد. ره صد ساله را یک شبه نمی‌توان طی کرد؛ یک هنرمند و آثارش هم یک شبه کامل نمی‌شوند. تنها چند نکته را به هنرمند بگویید تا روی آنها کار کند و سایر اشکالات را در کارها و پروژه های بعدی اصلاح کنید.

برای دریافت نقدهای خوب، مهم است که نحوه‌ی ارائه‌ی نقدهای خوب را فرابگیرید. دانشجویانی داشته‌ام که دیر به کلاس می‌آیند و اغلب نقدها را از دست می‌دهند، اما در عین حال دوست دارند که در مورد کارشان صحبت شود.  آیا این خواسته منصفانه است؟ اکثر استادان هنر از دانشجویانشان انتظار دارند که در نقد کارهای همکلاسی‌هایشان مشارکت داشته باشند. اگر دیر به کلاس آمده‌اید و یا در هنگام نقد کار دیگران سکوت اختیار کرده‌اید و انتظار دارید  دیگران کار شما را نقد کنند در این صورت فردی خوداخواه هستید. برای آنکه بتوانید « از حسابتان برداشت کنید» و نقدی را از همکلاسی‌هایتان دریافت کنید، ابتدا باید « اندوخته ای داشته باشید» و خطر آزرده کردنِ همکلاسی‌های‌تان را به جان بخرید. ـ تنها در این صورت خواسته‌ی شما منصفانه خواهد بود.

ممکن است نظرات شما خیلی هوشمندانه نباشد و یا استادتان با نظرات و پیشنهادات شما موافق نباشد، اما با این مشارکت چیزهای بسیار زیادی فرا خواهید گرفت.

میر‌توحیدرضوی

من عاشق انیمیشن هستم و در همین زمینه هم در پراگ مشغول به کار هستم. بیش از 10 سال هست که از تامین محتوی و انتشار مطالب و تجارب مرتبط با انیمیشن در پویانما و مدیریتِ اون به همراه برادرم لذت می‌بریم. من رو میتونید در اینستاگرام پیدا کنید. لینک‌های مرتبط همین پایین هست:

این مطلب 0 دیدگاه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
جستجو