skip to Main Content

«ابرقهرمانی از نازی آباد» با مشارکتِ چین و ایران ساخته می‌شود

بهرام عظیمی که قرارست انیمیشن سینمایی «ابرقهرمانی از نازی‌آباد» را کارگردانی کند قراراست عنوان نازی‌آباد را به یافت‌آباد تغییر دهد زیرا خارجی‌ها کلمه «نازی» را به حساب حزب نازی می‌گذارند.

بهرام عظیمی که قصد دارد انیمیشنی به قلم مهناز عادلی بسازد با حضور در غرفه خبرگزاری مهر در بیستمین نمایشگاه مطبوعات از تغییر نام تازه‌ترین فیلمنامه خود با نام «ابرقهرمانی از نازی آباد» خبر داد و گفت: زمانی که فیلم انیمیشن «تهران ۱۵۰۰» در جشنواره های مختلف در دنیا دیده شده در برخی از کشورها به نام «نازی» که هدیه تهرانی نقش آن را بازی می کردند معترض بودند به عنوان مثال زمانی که به جشنواره ای در ایتالیا رفته بودیم درباره اسم «نازی» از من توضیح خواستند.

داستان در نازی آباد و یافت آباد تعریف می شود

وی افزود: زمانی که من توضیح دادم «نازی» یک اسم دخترانه در میان اسامی ایرانی است باور نکردند و گفتند حتما این اسم هم برگرفته از نگاه سیاسی است و به کنایه از آلمان نازی گذاشته شده است. همین اتفاق باعث شد که فکر کنم انیمیشن «ابرقهرمانی از نازی آباد» باز هم به همین مشکل برمی خورد پس قطعا این اسم را تغییر خواهم داد و نازی آباد را با محله دیگری مثل یافت آباد که همان بافت محیطی و جمعیتی نازی آباد را دارد، جایجا خواهم کرد.

این انیماتور متذکر شد: در نهایت ممکن است اسم یافت آباد را بر این مجموعه نگذاریم و اسم نهایی فیلم «ابر قهرمانی از تهران» شود اما داستان را در نازی آباد و یافت آباد تعریف می کنیم.

۷۰۱۱۵۵

کارگردان بخش‌هایی از مجموعه تلویزیونی «سیاساکتی» در پاسخ به اینکه چرا به این دو محله قدیمی تهران برای ساخت فیلم احتیاج دارید؟ گفت: واقعیت این است که نازی آباد و یافت آباد بافت قدیمی جذابی دارد و فضای فیلم هم در خیابان های قدیمی و پر رفت و آمد و شلوغ با انبوهی از مغازه های رنگارنگ می گذرد و بهترین فضا را محله هایی از این دست در اختیارم می گذاشت.

وی با اشاره به این مطلب که قرار نیست موقعیت جغرافیایی این دو محله در فیلم مطرح شود، گفت: به هیچ عنوان قرار نیست مطرح کنیم یافت آباد و نازی آباد از محله های پایین شهر هستند بلکه این دو محله از جمله مناطقی هستند که داستان در آنجا می گذرد.

ابرقهرمانی از چین می آید

کارگردان فیلم و سریال های انیمیشن که پیش از این خبر داده بود سرمایه گذاران چینی و یا کره ای در تولید این فیلم سهیم هستند در پاسخ به اینکه سهم سرمایه گذاران چشم بادامی چقدر خواهد بود؟ گفت: در این فیلم یک ابرقهرمان هم از چین حضور دارد و بخش قابل توجه ۲۰ دقیقه ای از فیلم در چین می گذرد. حتی اگر قرار نبود سرمایه‌گذاران چینی در فیلم حضور داشته باشند قطعا این ۲۰ دقیقه در فیلم درنظر گرفته می شد.

وی با اشاره به نحوه همکاری چینی ها در این فیلم انیمیشن بیان کرد: طرف قرارداد چینی می تواند به دو شکل سرمایه گذاری و یا همکاری داشته باشد که ترجیح خود من این است که طرف چینی بیشتر در مسیر ساخت همکاری کند یعنی تامین بودجه از ما باشد و از آنها به عنوان نیروهای تولید استفاده کنیم.

طبق استاندارد جهانی در حوزه انیمیشن فیلم می سازیم

عظیمی اضافه کرد: بازار چین یک بازار جهانی است و وجه بین المللی فیلم را پر رنگ می کند. انیمیشن «ابر قهرمانی از تهران» و «یا ابر قهرمانی از یافت آباد» یک فیلم احساسی با رنگ مایه های طنز است و داستان درباره  یک کودک سرطانی است و سعی ما بر این است فیلم را براساس استانداردهای بین المللی بسازیم.

کارگردان فیلم سینمایی «تهران ۱۵۰۰» درباره چگونگی ساخت فیلم براساس استانداردهای بین المللی گفت: زمانی که فیلم «تهران ۱۵۰۰» را می ساختیم اول فیلمنامه اثر نوشته شد و بعد روی استوری بورد آمد و پس از آن از چند نفر چون پیمان معادی، محمد رحمانیان، حبیب رضایی خواستم که فیلمنامه را بخوانند و درباره آن نظر دهند.

وی در پایان تصریح کرد: این دفعه بنا دارم یک تیم حرفه ای در حوزه سینما از طیف های مختلف دعوت کنم و من به عنوان کارگردان کل داستان را روی استوری بورد سکانس به سکانس توضیح دهم و بعد ایده و نظرات افراد را جمع آوری و در مجموع کار لحاظ کنم. چنین شیوه ای دقیقا همان استاندارد جهانی در حوزه انیمیشن سازی است.

منبع: مهر

میر‌توحیدرضوی

من عاشق انیمیشن هستم و در همین زمینه هم در پراگ مشغول به کار هستم. بیش از 10 سال هست که از تامین محتوی و انتشار مطالب و تجارب مرتبط با انیمیشن در پویانما و مدیریتِ اون به همراه برادرم لذت می‌بریم. من رو میتونید در اینستاگرام پیدا کنید. لینک‌های مرتبط همین پایین هست:

این مطلب 3 دیدگاه دارد.

 1. وی افزود: زمانی که من توضیح دادم «نازی» یک اسم دخترانه در میان اسامی ایرانی است باور نکردند و گفتند حتما این اسم هم برگرفته از نگاه سیاسی است و به کنایه از آلمان نازی گذاشته شده است. همین اتفاق باعث شد که فکر کنم انیمیشن «ابرقهرمانی از نازی آباد» باز هم به همین مشکل برمی خورد پس قطعا این اسم را تغییر خواهم داد و نازی آباد را با محله دیگری مثل یافت آباد که همان بافت محیطی و جمعیتی نازی آباد را دارد، جایجا خواهم کرد.
  …………
  جالبه بدونید نازی آباد دقیقا منظور همون نازی های آلمانی هست نه نازی ـی که اسم هست . درضمن خود نازی به تنهایی اسم نیست، نازی مخفف نازنین هست.
  نازی آباد هم برای این اسمش این شده که نقشه اون منطقه رو آلمان ها طراحی کردن.
  اطلاعات پایه در مورد داستان انگار وجود نداره.

 2. داستان تهران ۱۵۰۰ از نظر من یک افتضاح بود. همانطور که طراحی کاراکتر ها سردرگم و بلاتکلیف
  میان رئال و فانتزی بود، داستان هم ساختار درست و درمانی نداشت. نیازی به اشاره به انیمیت های
  ضعیف هم که نیست. ولی قطعا تیم تولید، زحمت کشیده اند برای این اثر و دستشان هم درد نکند.
  ولی لطفا حداقل با یک داستان خوب شروع کنید تا کمبودها در بخش های دیگر، کمتر به چشم بیایند.
  اگر راهی برای ارتباط با سازندگان باشد یا ما هم بتوانیم از داستان مطلع شویم و پیشنهاد دهیم،
  خوشحال می شوم بدانم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
جستجو