skip to Main Content

یا تمرین یا مرگ

اگر دوچرخه‌ای اون بیرون زیر بارون داشته باشید و هرگز ازش استفاده نکنید، زنگ خواهد زد و بلا استفاده خواهد شد. حدس بزنید چرا؟ انیمیشن هم به همین شکل است. تا زمانی که استعداد و توانایی‌هاتون رو اون بیرون زیر بارون بگذارین، حقیقت اینه که اونها رو از دست خواهید داد. پس، چه کار می‌شه انجام داد؟

انیمیشن مهارت است.
گاهی به نظر می‌رسد برخی به صورت ذاتی از این توانایی برخوردار هستند، میزان خروجی شما، ارتباط مستقیم خواهد داشت به میزان تمرینی که انجام می‌دهید.
هرچقدر بیشتر انیمیت نکنید، شانس زنگ زدگی‌تان افزایش می‌یابد.
این موضوع خصوصا برای انیماتورهای آزادکار دردسرساز خواهد شد. چیزهای فرعی سرراه زندگی سبز می‌شوند که شخص را از تمرین روزانه‌ی انیمیت دور می‌کند، و برای هر روز بدونِ تمرین، زمان طولانی‌تری صرف خواهد شد که به روند قبلی عادت‌اش برگردد.
خب، پس چه کاری باید باهاش انجام داد؟
برای شروع، این را یک الویت قرار دهید که در کمترین حالت هر روز تمرین داشته باشید. شاید به این معنی باشد که هر روز ده دقیقه زودتر از خواب بیدار بشید و یک تمرین ساده‌ی توپِ جهنده Bouncing ball رو انجام بدید. شاید به این معنی باشد که وقتی در حال نهار خوردن هستید، با یک چرخش ساده‌ی سر مشغول باشید. اگر خیلی سرتان شلوغ است، باید یک بازبینی در برنامه‌تان داشته باشید.
اگر هم شلوغ نیستید، به‌هرحال، گاهی ممکن است قضیه سخت‌تر هم بشود!. اگر بین دوپروژه هستید یا مشغول کاری غیر از انیمیشن، طوری زمان را مدیریت کنید که یک تمرین انیمیت مابین این مشغله داشته باشید. در این موارد، باید به این نکته هم فکر کنید که این موضوع چقدر برایتان اهمیت دارد. آیا انیمیشن الویت نخست در زندگی شماست؟ تنها خودتان به این سوال می‌توانید پاسخ دهید، اما ارزشش را دارد.

rusty-truck-1450472-640x480-600x450

اگر از قبل زنگ زده باشید چه؟
خود این هم مسئله‌ای هست؛ چه کار کنید هنگامی که از قبل زنگ زده باشید. این یک تله‌ی بزرگ برای یک هنرمند می‌باشد، چون اگر سرکار برگردید، خواهید دید که چقدر از آن چیزی که بودید دورتر قرار گرفته‌اید. این واقعا دلسرد کننده هست، که این هم ناگزیر باعث ترک کردن انیمیشن و بدتر کردن مشکل خواهد شد.
در این مواقع، تلاش نکنید کاری خارق‌العاده انجام دهید. توجه‌تان را روی چیزی کوچک‌تر معطوف کنید و همه قواعد را روی آن پیاده کنید. به عنوان مثال، ممکن است مدت کوتاهی فقط با اسکواش و استرچ سروکله زده باشید، یا یک ضربه زدن دست روی میز، ویا برخورد پا بعد از پرش با زمین. بعد، درحالی که از انیمیت مجدد بیشتر آرام می‌شوید، می‌توانید چند حرکت ثانویه‌ی قشنگsecondary action را اضافه کنید، یا با زمان‌بندی Timing و یا ورود به کلید‌ها Slow in – Slow Out بازی کنید. زنگ زدگی ها به آهستگی از میان خواهند رفت و مثل سابق می‌شوید.

فردا انجامش ندهید.
اهمیت در “شروع” کردن است. تا زمانی که امروز و فردا کنید، سختتر شروع خواهید کرد. اگر در پروسه‌ی زنگ‌زدگی هستید، این اطلاعات را استفاده کنید تا به روز اول بازگردید. وظایف روزمره برای خودتان مشخص کنید، حتی کوچکتر، همچنان انیمیت کنید و استعداد و مهارتتان را از یاد نبرید. اگر انیمیت کردن را یک عادت روزمره کنید، تنها جایی که خواهید رفت “رو به بالا” خواهد بود و رشد می‌کنید.

منبع

میر‌توحیدرضوی

من عاشق انیمیشن هستم و در همین زمینه هم در پراگ مشغول به کار هستم. بیش از 10 سال هست که از تامین محتوی و انتشار مطالب و تجارب مرتبط با انیمیشن در پویانما و مدیریتِ اون به همراه برادرم لذت می‌بریم. من رو میتونید در اینستاگرام پیدا کنید. لینک‌های مرتبط همین پایین هست:

این مطلب 3 دیدگاه دارد.

  1. سلام
    سپاسگذارم از تمامی عزیزانی که برای تهیه این مطالب زحمت میکشند.
    سایت پویانما یکی از بهترین سایت هایی که تا به حال در طول عمرم باهاش مواجه شدم و در طول سه سال گذشته مطالب زیادی ازش یادگرفتم.
    امیدوارم در راهی که پیش گرفتید همیشه بهترین باشید.

  2. سپاس فراوان میر‌توحید عزیز
    آقا شرمنده این ستاره رو جابجا زدم. قصد ام ۵ ستاره بود برای این مطلب عالی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
جستجو