skip to Main Content

پروتاگونیست , Protagonist


کاراکتر اصلی فیلم نامه را پروتاگونیست “Protagonist” یا قهرمان داستان می نامند، کلمه قهرمان به طور کلی خصوصیات فردی را نشان می دهد که نسبت به کاراکترهای دیگر فیلم نقش مثبت را ایفا می کند. قهرمان کسی است که به طور مستقیم تعامل بیشتری با موضوع مرکزی داستان دارد، با توجه به استثنائات کمی، هر داستانی یک شخصیت قهرمان دارد. در فیلم هایی همچون: کارخانه هیولاها، سنگ های دس و رد Das Rad Rocks، فیلم دوستان، در سوپینفکوم تام، گربه ای است که دارای پروتاگونیست دوگانه و موازی است، این فیلم ها دارای داستان های جداگانه ای هستند، و در واقع هر یک از شخصیت ها دارای خصوصیات ویژه ای هستند. قهرمانان یا ضعیف هستند و یا بسیار قدرتمند، بیشتر آنها یک و یا دو عیب دارند، در واقع باید قهرمان داستان از چیزی بترسد و یا هراس داشته باشد، یعنی به طور کلی برای ایجاد باورپزیری بیشتر، چون هیچکس کامل نیست. بعلاوه، پروتاگونیستها همیشه هم قهرمان نیستند، اگر ضعف در شخصیت قهرمانان وجود داشته باشد  و اگر زیاد باشد، کاراکتر اصلی به سمت ضد قهرمان AntiHero بودن نزدیک می شود. انیمیشن Wile E. Coyote And Road Runner یکی از بهترین انیمیشنها در زمینه AntiHero است. مثالهای بعدی قهرمان: کاراکتر لئون در فیلم پروفشونال ، رابین هود ، شرک و …

انواع مختلفی از قهرمانان وجود دارد :

قهرمانان تمایلی unwilling heroes: که مجبورند علاوه بر ترسی که دارند با ترس خود روبرو شوند.

قهرمانان غم انگیز tragic heroes : که برای پیروزی خود رنج های فراوانی را متحمل می شوند، برای مثال شخصیت ماکسیموس در فیلم گلدیتور، و یا شخصیت Alberto Giacometti در انیمیشن Eternal Gaze.

قهرمانان کاتالیزور catalyst heroes : قهرمانانی که برای رشد و تغییر خود تلاشی نمی کنند ولی هر کاری که بتوانند برای دیگران انجام می دهند، مثل شخصیت Monty Brogan در فیلم 25 ساعت،

ابر قهرمانان superheroes  : که قدرت و مهارت بسیار زیاد نسبت به رقیبان خود دارند، مثل مرد عنکبوتی SpiderMan ، باب پارر Bob Parr/Mr. Incredible در شگفت انگیزان.

در همین زمینه

میر‌توحیدرضوی

من عاشق انیمیشن هستم و در همین زمینه هم در پراگ مشغول به کار هستم. بیش از 10 سال هست که از تامین محتوی و انتشار مطالب و تجارب مرتبط با انیمیشن در پویانما و مدیریتِ اون به همراه برادرم لذت می‌بریم. من رو میتونید در اینستاگرام پیدا کنید. لینک‌های مرتبط همین پایین هست:

این مطلب 3 دیدگاه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
جستجو