پویانما، مباحث تخصصی انیمیشن سه‌‌بعدی

معجزه‌ی دیزنی در ساخت “برف”های انیمیشن Frozen

تماشای این ویدئو را از دست ندهید!

حین تماشای انیمیشنِ Frozen احتمالا بخندید یا اینکه گریه کنید. اما بعید است که به ساختِ برف‌ها و سعی و تلاشِ پشتِ آن فکر کنید. برف‌ها در این انیمیشن بسیار واقعی ساخته شده است.

Frozen، داستان قلمروی پادشاهی را روایت می‌کند که در طلسمی افسانه‌ای، به زمستانی ابدی فرو رفته است.

برف مثل هر ذره‌ی دیگری در انیمیشن، مثل باران، مه یا برگ‌ها یک متریال یا عنصر پیچیده‌ای است. اما متقاعد کردنِ بیننده که آنچه روی تصویر می‌بیند واقعی‌است، چالش اساسی‌تری نسبت به سحر و جادوی انیمیشن به حساب می‌آید.

در وبلاگ دیزنی آمده است:

” برف یک چالش طبیعی بود که به صورتِ بصری شبیه‌سازی شد. درحالی که قبلا در پروژه‌های بسیاری برف کار و رندر شده بود، اما به صورتِ کامل به داینامیک برف، پرداخته نشده بود. از لحاظ فنی این متد با عنوانِ  material point method (MPM) شناخته می‌شود. حجم ذرات، نیروهای طبیعی و شبیه‌سازی رفتار برف و… را شامل می‌شود. مهمتر از همه برخورد یا Collision در این روش به انیماتورها اجازه می‌دهد تا گلوله‌های برفیِ طبیعی، برخورد طبیعی و افتادن برف روی زمین را به صورتِ کاملا واقع‌گرایانه کار کنند.

همچنین با ترکیب تکنولوژی‌های جدید و قدیمی در کنار یکدیگر انجام شبیه‌سازی‌های برف ۱۵برابر نسبت به گذشته سریعتر در این استودیو‌ها انجام می‌شود.

در این ویدئو که اوایل سال جاری در کنفرانس سیگراف معرفی شد، انیماتورهای تکنیکالِ دیزنی در حال توضیح پیچیدگی تکنیکی پشتِ این تصاویر زیبا هستند. الگوریتم‌هایی که باعث رفتار واقعی برف‌ها می‌شود.

 همچنین برای مشاهده‌ی PDF این تکنولوژی کلیک کنید.

در همین زمینه:

کانسپت‌آرتهایی از Frozen

آنونس Frozen انیمیشن تازه‌ای از دیزنی

نخستین تصویر از انیمیشن Frozen

اخباری تازه از محصول ۲۰۱۳ دیزنی

میر‌توحیدرضوی

۱نظر

  • واقعا خیلی طبیعی رفتار برف رو شبیه سازی کرده بودن
    فقط موندم چقدر محاسبه پیچیده میخاد برای همچین کاری
    در کل عالی بود ممنون

آمار پویانما در یک نگاه

  • 62,466
  • 969
  • ۲۷ بهمن, ۱۳۹۶

تلگرام پویانما

نوشته‌های تصادفی

پویانما را دنبال کنید