پویانما، مباحث تخصصی انیمیشن سه‌‌بعدی

Lagoa پلتفرم رندرینگ مبتنی بر وب


تصاویر سه‌بعدی نوعی احساس عمق و واقعیت مصنوعی به موضوعاتی می‌دهند که در دنیای واقعی ساخت آنها بسیار مشکل است. گاهی وقت‌‎ها با نگاه به کانسپت‌های اتومبیل‌های جدید یا یک گجت جدید کمی مکث می‌کنیم و در مورد ساخت این مدل و رندر بسیار واقعی آن فکر می‌کنیم.  ایجاد این تصاویر نیاز به تخصص و نرم‌افزارهای گرانقیمتی دارد، با این‌حال یک استارتاپ کانادایی تحت عنوان Lagoa دارد این معادله را عوض می‌کند. ایجاد سیستم‌ حرفه‌ای رندریگ با استفاده از سیستم ابری یا Cloud که در تعامل با مرورگر اینترنت شماست!.

Thiago Costa-puyanama
Thiago Costa

تیاگو کوستا Thiago Costa مدیر لاگوا می‌گوید: هر کسی که به محتوی دیجیتالِ سه‌بعدی کار می‌کند، نیازمند رندر آنهاست. اما به صورت سنتی نیازمند سخت‌افزار قدرتمند و محاسبات پیچیده‌ای می‌باشد. ما این را سریع، مشارکتی و واقعی کردیم.

او شرکتش را پس از 10سال تجربه در زمینه‌ی جلوه‌های ویژه و دولوپ بازی‍‌های رایانه‌ای تاسیس کرده است. این شرکت انجینِ خارق‌العاده‌ی مولتی‌فیزیکس  “Multiphysics” را ایجاد کرده است که به عنوان پلاگینی برای سافت‌ایمیج کار می‌کند.

کوستا می‌خواست قدرت سه‌بعدی را به مرورگرها بیاورد. ایده‌ی پشت این فکر بسیار ساده و هوشمندانه بود. یک پلتفرم Real-Time مبتنی بر وب که نیازی به نصب نرم‌افزار یا سخت‌افزار قدرتمند ندارد. و توانایی محلی کردنِ سیستمِ رندرینگ را دارد. لاوگا برای مبتدیان این شغل نیست، یک محیط قدرتمندی‌ست که پر است از ابزارهای کنترلی، منابع نور و بافت‌ها و متریال‌ها.
راه‌حل مبتنی بر وب چیز جدیدی نیست، سال گذشته پیکسار و Greenbutton همکاری برای راه اندازی رندرمن برای رندر انیمیشن مبتنی بر کلاود را داشتند. کوستا اضافه می‌کند: لاگوا مشابه این سیستم نیست. بر اساس سیستم پیکسار هنوز نیازمند سخت‌افزار و نرم‌افزار نصب شده روی سیستم خواهید بود و باید محتوی سه‌بعدی را مدیریت کنید.

Lagoa -Interface-puyanama

لاگوا اجازه نمی‌دهد تا آبجکت جدیدی ایجاد کنید، در عوض، می‌توانید آبجکت‌های CAD یا OBJ را وارد کنید. همچنین این پلتفرم یک سری آبجکت پیش‌ساخته‌ای دارد که می‌توانید از آنها نیز استفاده کنید. به محض اینکه آبجکت‌ها را وارد نرم‌افزار بکنید، می‌توانید مواد و متریال‌ها، نورها و دوربین‌ها را کنترل کنید. در قدم بعدی دریافت فایل Highres از این سیستم است.

Lagoaاوایل این ماه با 4000 کاربر راه‌اندازی شده است. با پرداخت 35دلار به صورت ماهیانه، تا 5ساعت رندر رایگان و در هر ماه 5گیگ ذخیره‌سازی رایگان را برای کاربرانش فراهم می‌‍کند. البته در صورت درخواست ساعت‌های رندر بیشتر، این مبلغ نیز افزایش میابد. کوستا در ادامه به این نکته هم اشاره می‌کند که برنامه‌های سازمانی برای پروژه‌های بزرگ را نیز اضافه خواهند کرد.

این هم اولین رندر ما با استفاده از این پلتفرم محشر!
Lagoa--First-render

 

میر‌توحیدرضوی

۲ نظر

آمار پویانما در یک نگاه

  • 55,978
  • 967
  • ۲۱ آذر, ۱۳۹۶

تلگرام پویانما

نوشته‌های تصادفی

پویانما را دنبال کنید