skip to Main Content

مدیریت زمان برای انیماتورها

یک شغل تمام وقت دارید، فرزندان تان را باید به مدرسه برسانید، فردا آزمون دارید؟

قصد داریم به نکاتی بپردازیم که بتوانید بدون استرس به همه کارهایتان برسید. مطمئن باشید نکات زیر بسیار عملی خواهند بود.

مدیریت زمان چیزی است که هر کسی با آن سروکار دارد؛ خواه یک دانشجو، یک متخصص، پدر یا مادر و یا یک انیماتور با انگیزه باشید. هر کس بدنبال یافتن زمانی است که همه کارهایش را انجام دهد. پیدا کردن زمان دیدگاه اشتباهی نسبت به آن است. اگر می‌خواهید به تناسب اندام برسید باید زمانی برای رفتن به باشگاه اختصاص دهید. اگر می‌خواهید وارد رابطه شوید باید برای شریک‌تان وقت بگذارید. چنانچه می‌خواهید با خانواده‌تان باشید باید با آنها زمان سپری کنید. اگر می‌خواهید یک انیماتور حرفه‌ای شوید باید زمانی اضافی بعد از کلاس‌هایتان اختصاص دهید تا پیشرفت کنید. بعبارت دیگر باید یک برنامه بریزید که زمان موردنیاز برای هدف‌تان را ایجاد می‎کند.TimeManagement

ابتدا با برخی حقایق شروع می‌کنیم. زمان کاری استاندارد برای هر انیماتور ۱۰-۸ ساعت در روز است که به استودیویی که در آن کار می‌کنید نیز بستگی دارد. ۱۴-۱۲ ساعت در روز نیز زمان اضافی کاری ماست که برای تمام شدن پروژه تا تاریخ نهایی به آن اختصاص میدهیم. این زمان برای کار و تمرین کردن زمان زیادی است. بعنوان یک دانشجوی انیمیشن وظیفه شما این است که ساعات زیادی را برای تمرین کردن اختصاص دهید تا بتوانید به هدف‌تان یعنی انیماتور حرفه‌ای شدن برسید.

طی سالهای تدریسم، بارها شاهد بوده‌ام که دانشجوهای زیادی در مدیریت زمان برای تکمیل تکالیف‌شان دچار مشکل می‌شوند. چیزی که مایلم پیشنهاد دهم همان چیزی است که به دانشجوهایم در کلاس گفته‌ام.کسانیکه از این روند کاری پیروی کردند و به برنامه‌شان پایبند بودند طی ۱۲ هفته پیشرفت چشم‌گیری داشتند. بطوریکه دانشجویانی بودند که از سطح متوسط به عالی رسیدند و بخودم گفتم آیا این همان دانشجو بود؟ این برنامه نه تنها برای دانشجویانم مفید بود بلکه دقیقا همان برنامه‌ای است که برای خودم زمانیکه می‌خواستم یک انیماتور حرفه‌ای بشوم، نوشته بودم. رسیدن به اهداف‌تان در زندگی نیازمند نظم و تعهد زیاد است و اگر می‌خواهید به آنها دست یابید این برنامه همان است که من انجام دادم و سایر دانشجویان موفق انجام داده‌اند و پیشنهاد می‌کنم که شما نیز آن را بکار بگیرید!

۱- شنبه – چهارشنبه

اگر تمام وقت به مدرسه می‌روید یا تمام وقت کار می‌کنید، زمانیکه به خانه رسیدید شام بخورید و کمی استراحت کنید. اگر تکالیفی دارید انجام دهید. اگر به دانشگاه نمیروید و می‌خواهید یک انیماتور حرفه ای شوید فورا به سراغ تکالیف انیمیشن‌تان بروید. خودتان را در استودیو حبس کنید و تا شب تمرین کنید. هیچ چیز دیگری طی این زمان وجود ندارد. نه تلویزیون نه مکالمه تلفنی و نه هیچ عامل مزاحم دیگری. فقط انیمیشن. این زمان ِتمرکز خالصِ شماست. شما بر روی مهارت‌هایتان کار می‌کنید و باید به این زمان احترام بگذارید. اگر می‌خواهید رویایتان به حقیقت بپیوندد باید دست به عمل بزنید. این همان بخش عملی است که باید اتفاق بیفتد تا به هدف‌تان برسید. قبل از اینکه کامپیوتر را خاموش کنید کارتان را به بخش بررسی عمومی یا فروم انیمیشن ارسال نمایید تا مورد نقد قرار بگیرد.

روز بعد همین روند را تکرار می‌کنید با این تفاوت که از همکاران و فروم ها بازخورد دریافت کرده‌اید. به یاد داشته باشید که برخی از همکارانتان در کار خود حرفه‌ای هستند و ممکن است نظرهای مشابهی دریافت کنید زیرا آنان همگی بر بخش‌هایی از کارتان اتفاق نظر دارند و آن را مثبت ارزیابی کرده‌اند. به آن نظرات توجه کنید سپس نظرات مخالفی را درنظر بگیرید که شخصا فکر می‌کنید به پیشرفت کار شما کمک می‌نماید.

اگر اینکار را به شیوه صحیحی انجام دهید روزانه ۶-۴ ساعت را به کار کردن روی پروژه تان اختصاص خواهید داد. اگر یک انیماتور حرفه‌ای ۱۰-۸ در روز کار می‌کند، شما با این ۶-۴ ساعت کار حداقل به نصف ساعات کاری او می‌رسید!

۲- پنجشنبه

اگر برنامه شخصی/خانوادگی ندارید شنبه ها تمام وقت (۱۰-۸) روی پروژه تان کار کنید. کارتان را در آخر روز به منتور ارسال کنید تا نظر دهد. اگر نتوانستید صبح جمعه بفرستید.

اگر برنامه خاصی دارید مانند روزهای عادی ۶-۴ ساعت کار کنید. برنامه هایتان را به شب موکول کنید تا بتوانید روزها کار انیمیت انجام دهید.

۳ –  جمعه

این روز به استثنای تماشای ویدیوهای آموزشی انیمیشن و نت برداری از آنها، روز تعطیل شماست. اگر سرکار نمیروید و در خانه هستید این روز نیز تمام وقت کار کنید. اگر پنجشنبه و جمعه با هم تعطیل هستید مانند برنامه کاری انیماتورهای حرفه ای کل هفته تمام وقت کار کنید. (نه در زمان های اضافی)

در نگاه اول این برنامه منطقی بنظر میرسد اما تعجب خواهید کرد که تعداد زیادی اینطور فکر نمکینند. این برنامه به شما کمک میکند تا بطور صحیحی زمانتان را مدیریت کنید و خواهید توانست حداقل ۶ روز هفته کار کنید. به یاد داشته باشید که این روش ساعات کاری انیماتورهای حرفه ای را شبیه سازی میکند تا بتوانید خود را به سطح آنان برسانید. البته ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که برنامه تان را جابه جا کند. انعطاف داشته باشید و خود را با شرایط جدید تا جایی که میتوانید وفق دهید و در مسیر پیش بروید.

برای اینکه بتوانید در این حرفه موفقیت شوید باید هزینه هایی بپردازید (وقت،انرژی،تلاش). این همان برنامه کاری است که من را در مدت کوتاهی تبدیل به انیماتور حرفه ای کرد و موجب شد تا گام های مهمی در راستای هدفم بردارم و در زمان مناسب دیده شوم. این نوع انضباط و تعهد را که از هنرهای رزمی یاد گرفته ام قطعا نتایج دلخواه را برایتان به همراه خواهد آورد. اگر میخواهید یک انیماتور حرفه ای شوید باید همانند ما بطور جدی تمرین کنید. این همان عشق و تعهدی است که ما نسبت به کارمان داریم و در فیلم هایی که شما را تحت تاثیر قرار داده و انگیزه انیماتور شدن را ایجاد کرده است، موج میزند. این هدف غیرممکن نیست اما نیازمند تلاش و سخت کوشی و تعهد زیاد است. باید زمان صرف کنید و هزینه هایی بپردازید. تنها با کلاس رفتن، یادگیری چند نکته ساده و یک ساعت تمرین کردن نمیتوانید به هدف تان برسید. اگر واقعا سخت کار کنید و از اشتباهات تان درس بگیرید و پیشرفت کنید و هرگز تسلیم نشوید نتیجه دلخواه را بدست خواهید آورد. اما همه اینها با مدیریت زمان شروع میشود. اگر برایتان اهمیت دارد پس برنامه بریزید، طبق آن عمل کنید و رویایتان را به حقیقت بپیوندید.

صمیمانه امیدوارم که این روش برایتان مفید باشد و بهترین ها را در زندگی و اهداف تان آرزومندم.

منبع

این مطلب یک دیدگاه دارد.

  1. من واقعا میخوام انیماتور بشم
    رشته ام نرم افزاره ، می خوام بعد فوق دیپلمم برم دنبال انیمیشن …
    فقط یه سوال دارم اونم اینه
    من الان تو دانشگاه دولتی نرم افزار میخونم ولی رسما هیچ چیز کاربردی بهمون یاد نمیدن که بتونیم کار کنیم ? استادامون آب پاکی رو ریختن رو دستمون میگن خودتون برید دنبالش یاد بگیرید … تو انیمیشنم وضعیت اینطوری عه ؟ آیا آموزش های دانشگاه کافی عه یا باز هم همه چی به عهده دانشجو هاست ؟ شما دانشگاه خوبی سراغ دارید که اساتیدش واقعا با عشق کار کنن ؟ من تحقیق کردم خودم از بچه های انیمیشن دانشگاهمون گفتن دانشگاه آزاد سوره دانشگاه خوبیه … ? میشه برام یه ایمیل در اینباره بزنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
جستجو