skip to Main Content

با مشهورترین شرکت دنیای کارتونها آشنا شوید

نویسنده مهمان:‌دکتر حامد حاتمی: اشتباه نکنید نه قرار است از اپل یا سامسونگ صحبت کنیم و نه حتی از کمپانی هایی مثل والت دیزنی و برادران وارنر یا متروگلدوین مایر. شرکت مورد بحث ما نامدارترین برند دنیای انیمیشن است و بیشتر از هر نام تجاری دیگری در کارتونها و دنیای قهرمانان دوران کودکی ما حضور داشته است.

 این شرکت یک بار پلنگ صورتی را بعنوان کارگر استخدام کرد (که البته به نابودی پروژه و فرار پلنگ صورتی انجامید) پیتر در سری “مرد خانواده” هم، فروشنده یکی از شعبه های آن بود؛ کایوت (در کارتون میگ میگ) از مشتریهای پر و پاقرص محصولاتش بود؛ پینکی و برین در آزمایشگاههای آن زندگی می کردند و خیلی های دیگر مثل باگز بانی و دیگر شخصیتهای کارتونی معروف از ساخته های این شرکت استفاده کرده اند. نام این شرکت ACME است.

acme-pink

محصولات شرکت ACME بیشتر از همه جا در سری The Coyote and the Road Runner (میگ میگ) استفاده میشد. همان ابزارهای پیشرفته ای که گرگ بیچاره برای به دام انداختن میگ میگ از ان استفاده می کرد و معمولا هم علیه خودش عمل می کردند. از محصولات ACME

acme-rocket

که کایوت نگون بخت از آنها استفاده میکرد می توان به راکت و انواع ابزار جنگی یا قرص های زلزله ساز و بومرنگ و کشهای لاستیکی و … اشاره کرد.

ACME – حداقل برای گرگ ما – سرویسهای ارسال بسیار سریعی داشت بطوریکه معمولا کایوت یک نامه را در صندوق پستی در ناکجا آباد می انداخت یا یک تلفن می زد و چند ثانیه بعد محصول سفارشی ویژه ای را که ادعا می کرد ویژه نابود کردن رودرانر (میگ میگ) است، دریافت می کرد. البته همانطور که دیده اید ادعاهای این شرکت در مورد محصولاتش هیچ وقت درست از آب در نمی آمد و فقط گرگ را مضحکه خاص و عام و گاه روانه دیار باقی می کرد.

اما ACME محدود به این کارتون نبود، پلنگ صورتی هم در چند قسمت با کمپانی ACME سر و کار داشت. در اپیزود prefabricated pink پلنگ صورتی آگهی استخدام ACME را می بیند و بعنوان کارگر ساختمانی در یک پروژه برج سازی ACME مشغول می شود و البته بعد از ذلّه کردن همه کارگران و کارفرما و ویران کردن ساختمان، فرار را بر قرار ترجیح می دهد.

acme-batman

در بسیاری از کارتونهای  دیگر هم نامی از شرکت ACME برده شده از جمله در مجموعه سیمپسون ها، تاینی تون، پینکی و برین، لوناتیکس، انیمانیاکس، آرزوی واکو، مرد خانواده و …

ACME-familyguy

به نظر می رسد برند ACME بعنوان یک نام عمومی در بیشتر کارتونها و بعضی فیلمها (بخصوص فیلمهایی با تم طنز یا کودکانه) استفاده شده است. تاریخچه ماجرا هم برمی گردد به سالهای دهه ۱۹۲۰ که انتشار فهرست مشاغل و yellow page در آمریکا رایج می شود. در آن زمان، لیست شرکتها و حرفه ها را بصورت الفبایی منتشر می کردند. بنابراین ACME یکی از نامهایی بود که به سرعت مورد توجه صاحبان مشاغل قرار گرفت، چرا که باعث می شد نام شرکت در ابتدای کتابهای راهنما قید شود. در آن سالها صدها شرکت و مغازه و کارخانه با نام ACME تاسیس شدند که بعضی از آنها هنوز هم فعالند.

acme-xray

نام ACME آنقدر مورد استفاده قرار گرفت که کم کم یک جنبه طنز پیدا کرد و در دنیای کارتونها بعنوان نام کلی هر شرکتی (بویژه از نوع بساز و بنداز) استفاده شد. ماجرای کیفیت پایین تولیدات این شرکت آنقدر معروف شد که مجله نیویورکر در سال ۱۹۹۰ شکواییه ای از طرف کایوت بر علیه ACME تنظیم کرد و در آن خواستار پرداخت غرامت به گرگ شد. در این اقامه دعوا که می توانید آن را در اینجا بخوانید، اعلام شده که طبق قوانین ایالات متحده، شرکت ACME باید غرامتی در حدود ۱۷ میلیون دلار به خاطر خسارات وارده به کایوت بپردازد.

 کلمه ACME در اصل ریشه ای یونانی دارد و به معنای قله، اوج و برتر است. البته عده ای هم آن را مخففی برای A Company that Makes Everything (شرکتی که همه چیز می سازد) یا American Company that Manufactures Everything (شرکت آمریکایی که همه چیز تولید می کند) دانسته اند. در ادامه می توانید تصاویری از حضور ACME در کارتونها را ببینید.

با استفاده از ویکی پدیا

منبع: وب‌سایت 1پزشک

میر‌توحیدرضوی

من عاشق انیمیشن هستم و در همین زمینه هم در پراگ مشغول به کار هستم. بیش از 10 سال هست که از تامین محتوی و انتشار مطالب و تجارب مرتبط با انیمیشن در پویانما و مدیریتِ اون به همراه برادرم لذت می‌بریم. من رو میتونید در اینستاگرام پیدا کنید. لینک‌های مرتبط همین پایین هست:

این مطلب 0 دیدگاه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
جستجو