skip to Main Content

این انیمیشن‌های GIF بیش از 150سال عمر دارند!

zoetrope-images_vivantes-3951a

بیش از 150 سال قبل، مردم با انیمیشن‌های تکرارشونده سرگرم می‌شدند. آن روزها، البته نه فتوشاپی بود، نه ابزارهایی که انیمیشن‌های Gif بسازند، پس هنرمندان به ابزارهای آپتیکال متوسل می‌شدند، چیزهایی مانند  zoetropes, phenakistoscope, thaumatropes و ابزارهای مشابه اینها با اسامی عجیب و غریبی که تصورات و تصویرسازی‌های آنها را متحرک کند.

این ابزارهای قبل از سینما از انواع ترفند‌های دست‌پایین استفاده می‌کردند تا این اتفاق بیفتد. اما هرچه که باشد، این ابزارها پدر فایل‌هایِ GIF امروز هستند.

ریچارد بلیزر Richard Balzer اخیرا اقدام به انتشار تصاویر متحرک این ابزارهای دورانِ گذشته کرده است و در این‌باره می‌گوید: “اینها در زمان‌های متفاوتی اتفاق افتاده‌اند، اما سوال یکی‌ست: چگونه چیزها را وادار به حرکت کنیم؟”، همچنین اضافه می‌کند: “همگی علاقمند به مشاهده‌ی حرکت هستیم.”

او می‌افزاید: من هرگز قبلا کلکسیونر نبودم، اما به یکباره عاشق این کار شدم!. برای دهه‌ها، سازمانی در بوستون مجموعه‌ی عظیمی از zoetropesها و دیگر ابزارها را جمع‌آوری می‌کرد. شیفتگی من از حدود30 سال پیش شعله‌ور شد، از اولین باری که یکی از این گجت‌ها را در سفری به انگلیس خریدم. چیز مرموز و سحرآمیزی در روش متحرک‌سازی اینها نهفته‌بود، قبلا چنین چیزی هرگز ندیده بودم.

پس از بازگشت او از انگلستان، به صورت جدی به جمع‌آوری این گجت‌های قدیمی روی آورد و سپس آنها را به صورت دیجیتالی در موزه‌ی مجازی خودش آپلود کرد.

در این وبسایت چیزهای عجیب و غریب زیادی می‌توانید پیدا کنید.

phena_greendemons_HQzoe_devil_chop_HQ phena-boxset-3715 phena_head_bash_HQ lion_eat_HQ

zoe-images_vivante-3951c

منبع

میر‌توحیدرضوی

من عاشق انیمیشن هستم و در همین زمینه هم در پراگ مشغول به کار هستم. بیش از 10 سال هست که از تامین محتوی و انتشار مطالب و تجارب مرتبط با انیمیشن در پویانما و مدیریتِ اون به همراه برادرم لذت می‌بریم. من رو میتونید در اینستاگرام پیدا کنید. لینک‌های مرتبط همین پایین هست:

این مطلب یک دیدگاه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
جستجو