skip to Main Content

اولین انیمیشن دیجیتالی رندر شده به تاریخ 1972 در پیکسار

این فیلم 40ساله، ابتدایی‌ترین حرکت 3D است. قدیمی به نظر می‌رسد، و واقعاً هم هست. این فیلم توسط اد کتمال Ed Catmull یکی از موسسینِ پیکسار و فرد پارک Fred Parke در سال 1972 ساخته‌ شده است. زمان شش دقیقه و 32 ثانیه.

[jwplayer config=”video” file=”/wp-content/uploads/40 Year Old 3D Computer Graphics (Pixar, 1972)-Puyanama.flv ” image=” /wp-content/uploads/40-Year-Old-3D-Computer-Graphic.jpg “]

در این دهه، دانشگاه یوتا مرکز ابداعات و تحقیقات گرافیک سه‌بعدی کامپیوتری تحت هدایت و راهنمایی David Evans بود. دپارتمان علوم کامپیوتری دانشگاه یوتا در آن تاریخ فهرستی از دانشجویان مطرح دکترای علوم کامپیوتری را تربیت کرد که بسیاری از آنها مفاهیم پایه‌ای که هم‌اینک نیز با آنها سروکار داریم، مانند: مفاهیم شیدینگ Goroud, Phong ، Bumpها، Z بافرینگ، متد‌های Antialiasing، انیمیشن‌های دست و صورت را بنیان نهادند.

نکته‌ی جالب غیر از ساخت خود این فیلم، ماکتی است که از گچ ساخته شده و به دقت رئوس چند‌ضلعی را روی آن نقاشی کرده‌اند تا از روی آن مدل سه‌بعدی را بسازند، واقعا قابل توجه است.

Ed Catmull and John Lasseter
Fred Parke
Ed Catmull

میر‌توحیدرضوی

من عاشق انیمیشن هستم و در همین زمینه هم در پراگ مشغول به کار هستم. بیش از 10 سال هست که از تامین محتوی و انتشار مطالب و تجارب مرتبط با انیمیشن در پویانما و مدیریتِ اون به همراه برادرم لذت می‌بریم. من رو میتونید در اینستاگرام پیدا کنید. لینک‌های مرتبط همین پایین هست:

این مطلب یک دیدگاه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
جستجو