skip to Main Content

نگاهی به امکانات جدید در فتوشاپ CS6

در همین زمینه : آموزش محیط و ابزارهای فتوشاپ (دانلود رایگان به مدت محدود)

چندی قبل در آستانه ۲۵ سالگی عرضه نرم افزار فتوشاپ، شرکت ادوب نسخه جدیدی از آن را به صورت بتا و آزمایشی و رایگان معرفی کرد تا توسط کاربران آزمایش و بررسی شود و زمینه برای ارائه نگارش کامل آن فراهم آید.

به صورت رایگان قابل دسترس بوده و همه می توانند بعد از دانلود آن که حجمی تقریبا ۱٫۷ گیگابایتی دارد، آن را نصب و امتحان کنند. در زیر امکانات جدید این نرم افزار را توضیح داده ایم.

نکته: تصاویر به ترتیب عنوان چیده نشده و صرفا برای معرفی استفاده شده است.

Dark UI

اولین تغییر آشکار در نسخه جدید فتوشاپ تغییر رنگ محیط کاری و تیره شدن آن است که ظاهری شبیه لایت روم را برای فتوشاپ به ارمغان آورده است؛ البته در صورتی که شما زیاد از این رنگ جدید خوشتان نیاید، براحتی با فشار دکمه های Shift + F1 و Shift + F2 رنگ محیط کاری خود را از بین ۴ رنگ پیشنهادی به دلخواه انتخاب کنید.

Properties Panel

اضافه شدن پانل جدید Properties برای اعمال تغییرات راحت تر و دقیق تر در فرامین Adjustment , Masks , 3D

Lighting Effect Gallery

تغییرات عمده در فیلتر و اضافه شدن امکانات فراوان در زمینه نورپردازی روی تصاویر دوبعدی و سه بعدی که از مسیر Filter / Render / Lighting Effects قابل دسترس است.

Crop

اضافه شدن امکانات جدید به فرمان Crop در جهت دوربری بهتر تصاویر و اعمال تغییرات دلخواه و کادربندی دقیق تر.

Patch Tool w Content – Aware Option

حالت آگاه از محتوا (Content – Aware) که از نسخه های قبلی فتوشاپ اضافه شده بود که وظیفه بازسازی بخش های دلخواه تصویر با توجه به محتوا و بافت کناره های قسمت انتخاب شده را انجام می داد. در این نسخه به ابزار Patch Tool نیز اضافه شده و به کمک آن می توانیم براحتی قسمت های اضافی تصویر را به صورت کاملا حرفه ای و بدون به جای ماندن اثر آن حذف کنیم.

Content – Aware Move Tool

این ابزار که فعلا نام آن دستخوش تغییرات است و در ابتدا با نام Remix Tool اضافه شده بود، برای جابجایی بخش دلخواهی از تصویر استفاده می شود و به صورت حیرت انگیزی پس از جا به جایی، جای آن را به صورت هوشمندانه با توجه به بافت و محتوای کناره ها پر می کند.

Content Sheet || Plug-in

اضافه شدن پلاگین Content Sheet || برای چیدن برخی تصاویر انتخابی در کاغذ با اندازه دلخواه برای ارسال به چاپ.

Mini Bridge UI Tweaks-Filmstrip Mode

تغییر مکان پنل Mini Brige به قسمت پایین فضای کار جهت دسترسی سریعتر و راحت تر به آن هنگام جستجوی تصاویر دلخواه.

Rich Cursor Information

اضافه شدن توضیحات مکان، جا به جایی، تغییر ابعاد روی کِرسِر ماوس هنگام استفاده از ابزارها و فرامینی چون Vectors , Move , Transform   و Crop.

Background Save

یکی از مشکلاتی که کاربران فتوشاپ تا کنون با آن مواجه بودند، وقفه ای بود که هنگام ذخیره سازی فایل های فتوشاپ مخصوصا فایل های حجیم به وجود می آمد. به این صورت که هنگام ذخیره سازی یک فایل تا اتمام ذخیره آن، دیگر امکان استفاده از امکانات دیگر فتوشاپ یا کار روی سایز تصویر وجود نداشت. در نسخه جدید این مشکل رفع شده و با اضافه شدن ویژگی Background Save به طراح اجازه داده می شود همزمان با ذخیره سازی یک فایل، روی فایل دیگر کار کرده و منتظر اتمام ذخیره سازی نماند.

 Auto Save And Auto Recover

به علت جذابیت فراوان فتوشاپ گاه ممکن است چند ساعت بدون توجه به گذشت زمان روی یک پروژه کار کرده و ذخیره کردن پروژه را فراموش کرده باشیم. بدترین اتفاق ممکن در این حالت، هنگ کردن سیستم یا رفتن برق و از بین رفتن تلاش چند ساعته ما است.

در این نسخه بالاخره این مشکل بزرگ از بین رفته و امکان ذخیره سازی و بازیابی خودکار Auto Save And Auto Recover به فتوضاپ اضافه شده است که امکان ذخیره سازی خودکار پروژه در بازده های زمانی دلخواه را فراهم می آورد و از مسیر Edit\Preferences\ File Handling قابل دسترس و تنظیم است.

در صورتی که پروژه ای بدون ذخیره کردن تغییرات به علت بسته شدن ناگهانی فتوشاپ از دست برود، هنگام باز کردن آن همراه فایل همنام دیگر، پروژه به صورت Recover  باز می شود که نمایش دهنده آخرین تغییرات ذخیره شده خودکار فتوشاپ است.

Vector Layers

فتوشاپ از ابتدا یک نرم افزار پیکسلی بوده و محتویات برداری با نام Shape Layers در محیط آن قابل تعریف و استفاده است. در نسخه جدید Shape Layers به Vector Layers تغییر نام یافته و امکانات بسیار جالبی چون امکان تعریف خط لبه (Stroke) علاوه بر رنگ داخل (Fill) و امکان تعریف لایه برداری بدون رنگ داخلی و تنظیم نوع خط لبه و ضخامت آن نیز فراهم آمده است.

Filter Layer

یکی از دغدغه های اصلی طراحان حرفه ای، پیدا کردن و انتخاب لایه مورد نظر در پنل لایه ها از بین تعداد زیادی لایه زمانی بود که به این واسطه تعداد و تنوع لایه ها زیاد می شد. این نقیصه نیز در نسخه جدید فتوشاپ با اضافه شدن گزینه فیلتر لایه ها که امکان جستجو و فیلتر کردن لایه ها بر اساس نوع، نام، ویژگی ها، جلوه های اعمال شده را فراهم کرده است. به گونه ای که طراح به راحتی می تواند لایه دلخواه خود را از بین لایه های فراوان پروژه پیدا و تغییرات دلخواه را روی آن پیاده کند. بجز ویژگی های جدید ذکر شده، ویژگی های فراوان دیگری نیز در نسخه جدید فتوشاپ اضافه شده است که در قسمت های بعدی شرح خواهیم داد.

نکته: تصاویر به ترتیب عنوان چیده نشده و صرفا برای معرفی استفاده شده است.

نسخه بتا را دانلود کنید!

این مطلب 9 دیدگاه دارد.

 1. سلام من یه مشکل دارم تو فیلتر ها گزینه Lighting Effects فعال نیست چطور فعالش کنم؟ممنون میشم کسی راهنماییم کنه.

  1. سلام. شما میتونید از این لینک:
   http://helpx.adobe.com/photoshop/kb/plug-ins-photoshop-cs61.html
   پلاگین‌های فتوشاپ رو دانلود کنید.روی این عبارت کلیک کنید:
   Download optional plug-ins for Windows
   اینها برای نسخه‌های 64 و 32بیتی بدون مشکل کار می‌کنن. احتمال زیاد یا فایل‌های پلاگین سیستم شما آسیب دیدن و یا اصلا نصب نشدن!، بعد از دانلود، فایل‌ها رو از حالت فشرده خارج کنید و در این فولدر‌‎ها کپی کنید. البته بر اساس ویندوزی که دارید:
   Windows 8 (32 bit): Program Files (x86)/Adobe/Adobe Photoshop CS6 folder
   Windows 8 (64 bit): Program Files/Adobe/Adobe Photoshop CS6 (64 Bit) folder
   و بعد فتوشاپ رو اجرا کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
جستجو