skip to Main Content

چه جنبه هایی از کار، باعث بیماری افراد می شود ؟


کمی وارد بحث کارکرد پزشکی و دوری از انواع جنبه های خطرناک کار می شویم، قابل توجه تمامی دوستان و همکاران خوبمان که همیشه در این موارد دست و پا می زنیم ! ولی در این تحقیق سرمنشاء مشکلات فیزیکی که در طول کار کردن اصلا به آنهاتوجهی نمی کنیم ، لیست شده است.

همیشه در خصوص هزینه های میلیارد دلاری که صرف نیروی کار بیمار می شود می شنویم. این هزینه، سالانه میزان 350 میلیارد دلار در ایالات متحده و 66 میلیارد دلار در بریتانیا برآورد می شود.

اما چه جنبه هایی از کار، باعث بیماری افراد می شود ؟

نیکسون 2011 نگاهی به تاثیرات استرس شغلی بر سلامت فردی از جمله: سردرد، کمردرد، اختلالات خواب و مشکلات دستگاه گوارش انداخته است. این نکات، به ترتیب میزان تاثیرگذاری در این لیست آورده شده است :

1- محدودیت های سازمانی

محدودیت های سازمانی، شدیدترین علائم فیزیکی را در این میان دارد، جنبه های محیط زیستی محل کار که می تواند مانع انجام کار خوب شود. می تواند شامل مواردی مانند : نداشتن زمان، مواد و یا قدرت لازم برای رسیدن به اهداف باشد که برای شما ترسیم شده است.

2- تعارض وظایف

در این مورد، یکی از افراد مسئول به شما چیزی می گوید که انجام دهید، ولی برخلاف آن، رئیس از شما چیز دیگری می خواهد که باعث بروز خشم شده و به صورت مشکلات دستگاه گوارشی بروز می کند.

3-اختلافات میان فردی

وجود اختلاف میان افراد، در هر زمینه ای، ار بی ادبی، فکر نکردن تا قلدری. این اختلافات با اختلالات خواب همراه است.

4- حجم کار

ممکن است انتظار داشته باشید که این گزینه باید در صدر جدول می بود! اما اینطور نیست، معمولا فکر می شود که کار بیش از حد است که ما را بیمار می سازد. مطمئنا کمک می کند ولی نه به اندازه محدودیت های سازمانی یا تعارض وظایف. جای تعجب نیست، حجم کار بیشتر با خستگی همراه است.

5- شفاف نبودن شرح وظایف

زمانی رخ می دهد که شما به طور دقیق نمیدانید که چه کاره هستید ! وقتی ندانید از شما چه انتظاری می رود، خود عامل استرس شده و زمینه را برای بروز بیماری ها فراهم می کند.

6 و 7 – ساعات کار و عدم کنترل آن

ممکن است دوباره تصور کنید که ساعات کار باید در بالاترین شماره قرار داشته باشد، ساعات کار با عدم کنترل آن همراه است و این عدم کنترل در زمان و میزان آن باعث بروز مشکلات جسمانی می شود.

میر‌توحیدرضوی

من عاشق انیمیشن هستم و در همین زمینه هم در پراگ مشغول به کار هستم. بیش از 10 سال هست که از تامین محتوی و انتشار مطالب و تجارب مرتبط با انیمیشن در پویانما و مدیریتِ اون به همراه برادرم لذت می‌بریم. من رو میتونید در اینستاگرام پیدا کنید. لینک‌های مرتبط همین پایین هست:

این مطلب یک دیدگاه دارد.

 1. اوه پسر! چه مقاله خوبی بود.
  واقعا لازم بود و هست، بیشتر روش (رویش) کار کنید.
  شانسی پیداش کردم. خیلی حساب شده طبقه بندی شده بود.
  من هم بعضی وقتها با بعضی همکارام، بحثم میشه، البته اونا میگند این رابطه یک طرفه نیست. که البته درست میگن. ولی بگذریم این بحث توی محل کار، عجب آدمو پیر می کنه. بیشتر از بحث توی خونه. بحث توی خونه رو یک کاریش میکنی. اما توی محل کار نمیشه کاریش کرد. باید بسوزی و بسازی.
  دیگه محدودیتهای سازمانی که تا دلت بخواد. مثلا زمان ساعت کاری، واقعا میشه کاریش کرد، ولی روسا قبول نمیکنند. بایستی حتما از ساعت فلان تا فلان بیایی. این مشکلات آدم رو …. میکنه کم کم.
  وای چقدر افسردگی گفتم، ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
جستجو