skip to Main Content

صورت The Face

بسیاری از Facial Rigs (یا مجهز کردن صورت به ابزار هایی که قابلیت انیمیت داشته باشد.) از تعداد بیشماری کنترل کننده و “Morph Target “(در Max) و “BlendShape “(در maya) تشکیل شده است که شما به عنوان انیماتوری که باید حالات صورت را نیز انیمیت کنید، با تمامی این ابزار ها سروکار خواهید داشت.
بعضی از این Rig های صورت در محیط هایی بانام ControlBoard در کنار هم قرار گرفته اند و تمامی اعمال و حرکات صورت را می توانید از طریق این کنترل ها انجام دهید.
لازم به ذکر است در ایران، شرکت ها، این امر را جدی نمی گیرند و با دلایلی چون : کسی متوجه نیست که چقدر زحمت می کشیم. ارزش ندارد. کمبود وقت.عدم تمایل.هزینه اضافی و… توجیه می کنند. و در بین عوامل تولید، جایی را برای Rigger ها باز نمی کنند. لذا شما فقط با تعداد 15 تا 20 عدد morph سروکار خواهید داشت که آنها را نیز خود مدل ساز، ایجاد کرده است. این خود به مقدار زیادی آزادی عمل و خلاقیت را سلب کرده و انیمیت صورت ها، شبیه به چیزی خواهد شد که همه روزه از تله ویزیون می بینید ! در ضمن عدم آشنایی انیماتور ها با اصول انیمیت، عدم تمایل به صرف وقتشان در زمینه ی تمرین و یادگیری، وجود افراد غیر متخصص و. ……. همگی دست به دست هم می دهند تا این کیفیت به پایین ترین حد خود برسد.
خب، در صورت داشتن برخورد حرفه ای در این زمینه، متد های روز دنیا، بسیار سریعتر و قابل کنترل هستند و تمامی این تغییرات، در حالات و ابزار هایی که در اختیار دارید، باید طوری باشند که یکپارچه و در هماهنگی کامل با هم کار کنند.

در صورتی که سر را انیمیت می کنید، نباید مانند  آبجکت جداگانه با حرکت های ناشیانه باشد. بدانید که صورت، کلکسیونی از” Morph target ها ” نیست ؛  احساسی را که می خواهید به وجود بیاورید و زمانی را که صرف این کار می کنید نیز باید مد نظر داشته باشید. تمامی اجزای بدن، صورت و… کاراکتر باید در تعادل و هماهنگی باشند تا بتوانند هر چه بهتر با محیط مجازی در ارتباط باشند.
در انیمیت صورت، اولویت حرکات را بشناسید، چه چیزی در ابتدا حرکت می کند؟ آیا چشم ها در انیمیت سر نقش دارند؟ چه چیزی، کی حرکت خواهد کرد؟ رعایت این موارد و فراتر از این موارد، انیمیت شما را از حالت روباتیک خارج می سازد.
برای مثال: ابروها تقریبا همیشه، حالت صورت را هدایت می کند، آیا کاراکتر شما از حالت ناراحتی به عصبانیت منتقل می شود؟  در این صورت باید حرکات فیزیکی را به ابرو ها اضافه کنید، آنها را روی چشم ها منتقل کنید و حالت عصبانیت را ایجاد کنید.
اگر کاراکتری از چیزی ذوق زده می شود، ابتدا باید ابروهایش را بالا بکشید، و بعدا چشمانش را گشادتر کنید. این توالی حرکت ، زیبایی خاصی را به انیمیت شما خواهد داد و شخصیت ها مرده یا مصنوعی جلوه نخواهد کرد.

میر‌توحیدرضوی

من عاشق انیمیشن هستم و در همین زمینه هم در پراگ مشغول به کار هستم. بیش از 10 سال هست که از تامین محتوی و انتشار مطالب و تجارب مرتبط با انیمیشن در پویانما و مدیریتِ اون به همراه برادرم لذت می‌بریم. من رو میتونید در اینستاگرام پیدا کنید. لینک‌های مرتبط همین پایین هست:

این مطلب 5 دیدگاه دارد.

  1. با سلام به نظر شما با وجوب برنامه هایی مثل پوزر دیگه چه نیازی به آبجکت درست کردن و این همه وقت تلف کردن هست؟

  2. منم خیلی دوست دارم ادامه داشته باشه این مطلب.راستی من چندتا تصویر حرکت میخوام که اون حرکات رو تو تریدی مکس در بیارم.کمکم میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

  3. با سلام آیا این مبحث ادامه دارد؟ من بسیار علاقه مند به یادگیری در این زمینه هستم ممکن است راهنمایی کنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
جستجو