پویانما، مباحث تخصصی انیمیشن سه‌‌بعدی

پادکست ۲۱: نگاهی به کتاب توهم زندگی Illusion of life (قسمت نُهم)

از اینجا می‌تونید به پادکست کتاب توهم زندگی به زبانِ فارسی و به صورتِ کامل گوش کنید. یا با کلیک روی آیکان سه‌نقطه، فایل ام‌پی‌تری رو دانلود بکنید.

زمانِ پادکست: ۳۳ دقیقه

گزیده‌ای از متن:

 

Pose Test

سریع‌ترین حالتی که میشه متوجه شد که یک نما یا پلان چطور قرار هست دیده بشه، اجرای چیزی بود که اسمش رو گذاشتیم “Pose Test”. همچنان که انیماتور در حال آماده کردن نما از نظرِ اندازه، حرکت و بازی‌گری هست، در همین حین به صورتِ خام و سریع در حالِ ایجادِ طراحی‌های سریعی هست که بنیانِ انیمیشنِ اصلی می‌شن.

حالا انیماتور به جای اصلاح اون طراحی ها و ارتباط دادنشون به هم، اونها رو همینجوری که هست (یعنی خام و سریع) به واحد دوربین می‌فرسته تا ببینه چطور دیده میشن. در این طرح‌ها،پوزهای اصلی برای نما وجود داره و نمایان‌گر ایده‌ای هست که برای پلان چیده شده. سپس، انیماتور و کارگردان این انیمیشنِ خام رو میتونن ببینن آیا اکشن به اندازه‌ی کافی قدرتمند خواهد بود وآیا زمانِ پلان اجازه می‌ده تا پلان به شیوه‌ی درست جا بیفته یا درست به نظر برسه.

The work reel

وقتی که انیماتور پلان رو انیمیت کرد، بعدش دوست داره تا ببینه چطور فریم‌های پلان به صورتِ پشتِ سر هم پخش میشن و به نظر میرسه. به خودی خود، پلان‌ها ممکن هست دارای زندگی و اون شفافیت لازم باشند و عالی به نظر بیان، یا، احتمال داره یک فاجعه‌ی واقعی باشن. وقتی که نما به صورتی سراسر پخش بشن، همه‌ی این احتمالات میتونن کاملا تغییر بکنند. هرچند، نماها به صورتی برنامه ریزی شده‌اند تا درونِ سکانس کار بکنن و این روشی هست که باید دیده بشن. یه پلانِ خسته‌کننده ممکن هست تنها مقدار کمی از احساس برای اون نقطه‌ی خاص نیاز داشته باشه تا بهتر بشه؛ و یا یک پلانِ سرشار از حرکت و اکتیو، ممکن هست سراسر خشن به نظر برسه. تنها راهی که می‌شه مطمئن شد، این هست که اونها رو داخل استوری ریل و جایی که اشغال کرده بودند قرار بدیم و طرح‌های داستان یا story sketch رو با پلان‌ها‌ی اصلی جایگزین کنیم.  در ان وضع، انیماتورها قبل از انجامِ هر کاری؛ منتفع خواهند شد از القائاتی از حرکت و پرسونالیتی در پلان، و پلان‌هایی که بعد از اونها هستند.

 

 

ترجمه، تهیه و تدوین پادکست: میر توحید رضوی

برای دسترسی به همه پادکست‌ها، از منوی “مباحث انیمیشن” روی پادکستِ انیمیشن کلیک کنید. اگر با گوشی هوشمند وارد شده‌اید، از گوشه سمتِ چپ روی آیکان “سه خطِ تیره” تَپ کنید و سپس روی فلشِ مقابلِ مباحث انیمیشن بزنید، از زیرمجموعه‌ی ظاهر شده، پادکستِ انیمیشن را انتخاب کنید تا همه پادکست‌ها نمایش داده شود. 

میر توحید رضوی – پادکست انیمیشن از پویانما – ترجمه و بررسی کتاب توهم زندگی از فرانک توماس و اولی جانستون – دیزنی

میر‌توحیدرضوی

۲ نظر

 • سلام میرتوحید
  چند روزی هست که با سایتتون آشنا شدم.
  واقعا بهترین سایت انیمیشن در ایران،خاورمیانه،جهان و حتی کهکشانه. خخخخ
  این کتاب ایلیوشن آو لایف رو از پدکاست های اول دارم گوش می کنم اما خوب چون شب ها موقع خواب وقت دارم اکثرا تا وسطاش گوش میکنم بعد خوابم میبره.
  اما الان دیگه روزها بین کار گوش میکنم.
  —————————-
  یه سایتی داره میاد بالا به اسم persiananimation.com خیلی خوشحالم چون وقتی سایت ها رقیب پیدا می کنند کیفیتشون میره بالا.

  • سلام و تشکر بابت ابراز لطف، با جمله اول که حس پادکست‌های لالایی رو می‌داد! یعنی ما تلاش میکنیم شما رو به خواب ببریم با این زحمات؛ اما خوب شد که متوجه شدید و روزها گوش میکنید!
   برای سایت شما هم آرزوی موفقیت دارم. بحث رقابت نیست؛ بحث، تولیدِ محتویی هست که به نوعی روی کیفیتِ دیدگاه (همه) تاثیر بگذاره و کمک بکنه.

تلگرام پویانما

لطفا دقت فرمایید: انتشار مطالب پویانما تنها با ارجاع یک “لینکِ فعال” به مطلب مربوطه بلامانع است.