پویانما، مباحث تخصصی انیمیشن سه‌‌بعدی

کارگردان بزرگ روس در تهران کارگاه آموزشی برگزار می‌کند

AlexanderPetrov
الکساندر پتروف Aleksandr Petrov

الکساندر پتروف Aleksandr Petrov، کارگردان بزرگ پویانمایی روسیه و برنده سه جایزه اسکار در نهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران کارگاه آموزشی برگزار می‌کند.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ «الکساندر پتروف» پویانما و کارگردان پویانمایی روسی که در رشته هنر در موسسه سینما و تلویزیون تحصیل کرده در کارگاهی به نام «جادوی انگشتان» به آموزش رنگ و حرکت در پویانمایی می‌پردازد.
این کارگردان روسی پس از اولین فیلمش با اقتباسی از رمان «پیرمرد و دریا» نوشته ارنست همینگوی، پویانمایی کوتاه ۲۰ دقیقه‌ای در کانادا ساخت که با تکنیک نقاشی روی شیشه بوده و نخستین پویانمایی با فرمت بزرگ در دنیا محسوب می‌شود. این اثر در سال ۲۰۰۰ جایزه اسکار بهترین انیمیشن را کسب کرد.
بر همین اساس، از دیگر آثار وی فیلمی با نام «عشق من» است که جایزه تماشاگران و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره بین‌المللی پویانمایی هیروشیما را دریافت کرد. سبک پتروف از ۱۹۸۰ به این سو مشخصاً نوعی رئالیسم رومانتیک است.

Alexander-petrov-work-frame

پتروف برای خلق پیرمرد و دریا ابتدا با استفاده از نوک انگشتانش (به جای قلم‌مو) روی لایه‌های شیشه‌ای که در سطوح مختلف قرار گرفته بودند، نقاشی‌های زیبایی خلق می‌کرد. در مرحله‌ی بعد، پس از تصویربرداری از هر فریم نقاشی شده، او با دقت خاصی نقاشی را برای فریم بعد اصلاح کرده و دوباره تصویربرداری می‌کرد. این فرآیند سخت و گاهاً طاقت‌فرسا بیش از دو سال زمان به خود اختصاص داد. پتروف از مارس ۱۹۹۷ تا آوریل ۱۹۹۹، برای نقاشی۲۹هزار فریم موجود در انیمیشن بیست دقیقه‌ای پیرمرد و دریا وقت صرف کرد تا یکی از ماندگارترین آثار انیمیشنی تاریخ خلق شود.

AlexanderPetrov-at-work-

Oldmansea_petrov

منبع

در همین زمینه:

الکساندر پترف و راه‌آهن روسیه

میر‌توحیدرضوی

۱نظر

  • خیلی خوشحال شدم ایشون اومدن….به برنامه سپید هم دعوت شده بودند و به نظرم یکی از بهترین برنامه هاشون بود…ولی یه نکته…ایشون ۴ بار نامزد جایزه اسکار بودن و یه بار جایزه رو به خاطر پیرمرد و دریا بردن

آمار پویانما در یک نگاه

  • 57,815
  • 966
  • ۲۱ آذر, ۱۳۹۶

تلگرام پویانما

نوشته‌های تصادفی

پویانما را دنبال کنید